Asistent medical balneofiziokinetoterapie – Fișa postului

Accederea în profesia de asistent medical balneofiziokinetoterapie și recuperare presupune parcurgerea unor module de studiu în cadrul unui ciclu de învățământ post liceal care durează 3 ani. Însă ce atribuții are, de fapt, asistentul  medical balneofiziokinetoterapie și recuperare?

Cele mai multe instituții de învățământ care organizează astfel de cursuri prezintă și fișa postului pentru această profesie. Astfel, asistenții balneofiziokinetoterapie (BFKT) au posibilitatea să-și găsească un loc de muncă în mai multe instituții din domeniul sanitar.

Aceste instituții pot fi: spitale sau policlinici cu profil balnear (sau în secțiile de recuperare medicală din cadrul instituțiilor spitalicești private sau de stat), centre de recuperare (de exemplu: recuperare cardiovasculară sau neuromotorie), centre particulare SPA, centre de înfrumusețare și remodelare corporală, policlinici sau cabinete private ori individuale, centre sociale sau de îngrijire a copiilor sau bătrânilor.

Între atribuțiile pe care le are un asistent BFKT se numără:

 – primește pacienții internați și pe cei tratați în regim ambulatoriu, ajută la acomodarea lor și îi instruiește cu privire la regulamentul de ordine interioară a spitalului sau centrului în care se află

 – efectuează tratamente de termoterapie, electro terapie, masaj

 – aplică proceduri de fizioterapie (diadinamic, interferențial, ultrasunet, laser)

 – supraveghează pacienții pe perioada efectuării procedurilor de fizioterapie

 – realizează evaluarea bilanțului articular și muscular al pacienților

 – supraveghează și notează în permanență informații cu privire la starea pacientului, pentru a informa medicul în legătură cu modificările intervenite

 – respectă prescripțiile medicului din fișele de tratament

 – informează corect pacientul cu privire la tratamentul pe care îl efectuează – efectele terapeutice, dar și reacțiile negative care pot surveni; după acest pas, se asigură că pacientul și-a dat acordul pentru aplicarea procedurilor enumerate

 – aplică proceduri de balneofiziokinetoterapie (BFKT) pentru recuperare medicală conform prescripțiilor medicului; tot asistentul BFKT răspunde și de respectarea parametrilor tehnici pentru fiecare probă

 – reorganizează spațiul de lucru după fiecare pacient, pentru a putea fi primit următorul

 – are drept sarcină aprovizionarea și folosirea soluțiilor medicamentoase necesare în desfășurarea procedurilor fizioterapeutice

 – poartă întotdeauna echipament de protecție prevăzut de regulamentul de ordine interioară; de asemenea, echipamentul trebuie schimbat ori de câte ori este necesar pentru a fi menținută igiena, dar și ca aspectul personal să fie unul îngrijit

 – respectă și apără drepturile pacienților

 – aplică primul ajutor în situații de urgență

 – asigură păstrarea și utilizarea corespunzătoare a echipamentelor; tot asistentul semnalează superiorilor și defecțiunile

 – anunță orice situație care constituie abatere de la normele de prevenire și combatere a infecțiilor nosocomiale

 – anunță cazurile de pacienți indisciplinați

De asemenea, asistentul BKFT trebuie să respecte confidențialitatea datelor pacienților, să aibă abilități de comunicare (esențiale în relaționarea cu pacienții), să poată lucra în echipă, să fie prompt, să aibă rezistență la stres și la efort fizic prelungit.

Informațiile care vizează pacienții nu pot fi împărtășite nimănui, cu excepția celor din echipa medicală; datele pacienților pot fi divulgate doar în cazurile prevăzute în mod expres de lege.

La capitolul aptitudini se mai regăsesc și conștiinciozitatea, organizarea timpului de lucru și disciplina.

Riscurile profesiei de asistent BFKT

Mediul de lucru în care lucrează un asistent aduce și unele riscuri, precum stres intelectual și psihoemoțional, dar și agenții biologici, fizici, chimici specifici procedurilor sau agenți infecțioși (posibili viruși pe care îi pot purta pacienții).

De asemenea, asistentul mai lucrează în spații cu radiații neionizante emise de aparatură (ultrasunete, unde scurte, infraroșii, ultraviolete, câmpuri electromagnetice de frecvență joasă și înaltă), cu temperatură ridicată în sectoarele de termoterapie și hidroteraie, cu umiditate și nebulozitate atmosferică.

Potrivit legii, angajarea și promovarea asistentului medical de balneofizikinetoterapie, recuperare medicală și masaj se realizează prin concurs (în sistemul public).

În subordinea asistentului  BFKT se află îngrijitoarele, infirmierii și brancardierii.

Despre Autor

MEDIjobs

MEDIjobs este lider in Romania in domeniul recrutarii din sanatate. Recrutam specialisti medicali din Romania pentru Romania si trimitem oferte de job personalizate catre specialistii care se inregistreaza in platforma noastra. Ofertele trimise sunt bazate pe experienta specialistilor medicali, abilitatile lor, dar si salariul pe care si-l doresc. Procesul de inregistrare este RAPID, USOR si GRATUIT. Creeaza-ti contul astazi.

Facebook Comment